مقالات

سمعک کودکان چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

توسط آگوست 26, 2019 بدون نظر

کودکان به خاطرکم شنوایی به دلیل تکمیل نشدن دوره یادگیری و زبان آموزی آن ها تعداد کلمات بیان شده کم می باشد . زمانی که بخواهیم سمعک مناسب برای کودکان انتخاب کنیم این موضوع مطرح می شود که باید برای آن ها سمعک مخصوص انتخاب شود ؟ سمعک کودکان باید ویژگی های خاص و منحصر به فرد داشته باشد که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم .

ویژگی های مهم سمعک کودکان

سمعک کودکان باید دارای برنامه تقویت گفتار و کاهش دهنده نویز باشد و سیگنال دریافت صدا با وضوح بالا دریافت شود .در کودکانی که با کم شنوایی بالا رو به رو هستند،سمعک هایی که قدرت بالا دارند احتمال ایجاد سوت سمعک بیشتر است از همین رو بهتر است سمعک کودکان از مدار حذف سوت سمعک ( فیدبک) قوی و با دقت بالا برخوردار باشد .

از ویژگی های مهم سمعک  سیستم وایرلس سمعک می باشد . به دلیل نداشتن پیش زمینه ذهنی صدای گفتار کودکان نمی توانند به راحتی صداهای ضعیف و تاثیرپذیر از نویز را تشخیص دهند.در سمعک های وایرلس دار کودک به آسانی می تواند صدا را بشنود .این ویژگی در سمعک های کودکان صداهای اضافی و بلندی را که موجب می شود وضوع دریافت صدا را متاثر سازد کاهش می دهد .

گاهی در برخی از فرکانس ها کودک با افت شدید شنوایی رو به رو می شود که حتی با استفاده از سمعک نمی توان صداها را در محدوده فرکانسی مورد نظر شنید. از اینرو لازم است در سمعک از برنامه هایی که قابلیت شنوایی این فرکانس ها را دارد استفاده شود . کودکان چون توانایی کم و زیاد کردن صدا و تغییر دادن برنامه را ندارند بهتر است از سمعک های شنوایی ریموت دار استفاده کنند تا والدین بتوانند در مواقع ضروری با استفاده از ریموت کنترل صدا را تنظیم کنند .

نکات مهم در انتخاب سمعک برای کودکان

چنان چه کودک با افت شنوایی رو به رو شود و یا با تشخیص پزشک این مشکل نمایان شود باید به سرعت اقدامات لازم را جهت خرید مناسب ترین سمعک انجام دهید .مغز کودک به سرعت در حال تغییر بوده و تاخیر در استفاده از سمعک امکان به وجود آوردن مشکلات بزرگ را به همراه خواهد آورد .مداخله زودهنگام می تواند به توسعه گفتار کودک کمک کند .

برای نوزادان و کودکان که توانایی گفتار ندارند لازم است از سمعک کاملا هوشمند استفاده شود چون در ابتدا کودک توانایی گفتار ندارد لازم است سمعکی که تمام اصوات را به طور کامل به مغز ارسال می کند برای آن ها تجویز گردد .

  • دیجیتالی بودن
  • وایرلس بودن
  • داشتن برنامه های اتوماتیک
  • برنامه انتقال فرکانس صدا
  • توانایی فیدبک گیری فرکانس بالا
  • تجویز زیر نظر متخصص شنوایی کودکان

موارد بالا همگی از ویژگی های سمعک کودکان می باشد که والدین پیش از خرید باید به این خصوصیات و ویژگی های سمعک ها دقت کنند تا مشکلی برای شنوایی کودک ایجاد نشود و بهترین عملکرد را داشته باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با مشاورین و متخصصین شنوایی کودکان مجموعه ما در تماس باشید و از راهنمایی این افراد بهره مند شوید .

شنوایی در کودکان با بزرگسالان تفاوت هایی دارد . نوزادان و کودکان به دلیل ناتوانایی در بیان مشکل خود باید از سمعک های هوشمند استفاده کنند .هم چنین کودکان به دلیل اینکه از لحاظ گفتار و زبان کامل نیستند بهتر است از سمعک مناسبی که تمامی اصوات را به طور کامل به مغز آن ها ارسال می کند استفاده کنند .

شنوایی کودکان در سال های اولیه زندگی دارای نوسان هایی است ، با این وجود از سمعک های مختلفی برای نوزادان و کودکان در سال های اولیه استفاده می شود که بهترین عملکرد را داشته باشد .شنوایی کودکان کم شنوایی که از سمعک استفاده می کنند باید توسط متخصص شنوایی چک شود و تمامی تست های شنوایی کودک هر چند ماه یکبار تکرار شود زیرا در این بازه احتمال نوسان در شنوایی کود وجود دارد.

برند در انتخاب سمعک نقش مهمی دارد . برای انتخاب سمعک بهتر است از برندهای معتبر سمعک در تهران استفاده شود تا کیفیت صدای بهتری به گوش کودک برسد و قدرت تمایز در آن افزایش پیدا می کند و گفتار در آن ها سریع تر کامل می شود. در مجموعه شنوایی سمعک کیمیاگر سالیانه کودکان و افراد بزرگسال بسیاری زیر نظر متخصصی شنوایی ارزیابی می شوند .

بهترین و کامل ترین خدمات توسط سمعک کیمیاگر به مراجعه کنندگان ارائه می شود. شما می توانید برای تعیین وقت مشاوره با شماره تلفن های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید .

ارسال نظر