مقالات

بهترین نوع سمعک برای کودکان چیست ؟

توسط جولای 10, 2019 بدون نظر

ممکن است برخی کودکان با کم شنوایی متولد شوند ، در این صورت با تجویز پزشک متخصص و تهیه ی زودهنگام سمعک برای کودکان به افزایش مهارت شنیداری کودک و یادگیری مهارت های زبانی کمک شایانی خواهد بود . با توجه به تحقیقات انجام شده بهتر است برای خرید سمعک قبل از ۶ ماهگی اقدام نمایید . بنابراین اولین گام برای تقویت سلامت شنوایی تهیه سمعک برای کودکان است . معمولا از بین هر ۱۰۰۰ کودک ممکن است بین ۲ تا ۳ نفر با درجه ای از کم شنوایی متولد شوند یا به طور کلی ناشنوا باشند ، برخی از کودکان هم ممکن است به دلیل عفونت ، عوارض دارو ، بیماری ژنیتیکی و یا قرار گرفتن در معرض صدای بلند شنوایی خود را از دست بدهند . اگر با چنین شرایطی مواجه شدید حتما در اسرع وقت به متخصص اطفال یا متخصص گوش ، حلق یا بینی مراجعه نمایید و از آن ها بخواهید شما را به متخصص شنوایی کودکان ارجاع دهند .

بهترین نوع سمعک برای کودکان چیست ؟

تجویز سمعک برای کودکان به دلیل عدم همکاری کودکان و در برخی موارد والدین ممکن است چالش بر انگیز و سخت باشد . امروزه کم شنوایی در بسیاری از کودکان شایع است و در صورتی که رسیدگی نشود ممکن است صدمات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد . زیرا در سنین پایین گفتار کودک به طور مستقیم تحت تاثیر حس شنوایی می باشد ، در نتیجه در کسب مهارت های زبانی ، شنوایی یک رکن اساسی است .

پذیرش سمعک برای کودکان راحت تر است اما در برخی موارد کودکان تا جایی که امکان دارند مقاومت می کنند . دقیقا مانند کودکانی که از پوشیدن کلاه ، دستکش و… سر باز می زنند . در برخی موارد هم ممکن است کودک با بزرگتر شدن و انجام فعالیت های بیشتر تمایلی به استفاده از سمعک نداشته باشد . در چنین شرایطی زمانی که ارتباط مستقیمی بین شما و او وجود دارد سمعک را روی گوش او قرار دهید ، در این صورت زمان استفاده به تدریج بیشتر خواهد شد . اگر قسمتی از کار روزانه والدین و کودک استفاده از سمعک باشد ، قطعا سودمندی بیشتری خواهد داشت . برخی از والدین هم توصیه می کنند زمان استفاده از سمعک می توانید از کلاه هم استفاده کنید تا زمانی که کودک به سمعکش عادت کرد ، دیگر استفاده از کلاه ضرورتی ندارد . توجه داشته باشید که هنگام خرید سمعک برای کودکان به رنگ و طرح آن توجه نمایید .

عواملی که باید در تجویز سمعک برای کودکان در نظر گرفت

  • سن کودک
  • همکاری خانواده
  • میزان کم شنوایی
  • سن شروع کم شنوایی
  • میزان همکاری کودک
  • لوازم جانبی سمعک کودکان

بهتر است سمعک برای کودکان شامل برخی امکانات مانند قفل باتری باشد . در این صورت کودک دیگر نمی تواند درب باتری را باز کند ، زیرا برخی کودکان به دلیل سن کمی که دارند اقدام به خوردن باتری می نمایند . یکی دیگر از لوازم جانبی آویز سمعک می باشد ، ممکن است به دلیل تحرک زیاد کودکان نتوانند سمعک را بر روی گوش خود نگه دارند ، استفاده از بند یا آویز سمعک در چنین شرایطی بسیار مناسب می باشد . برخی دیگر از جنبه های حفاظتی وسایل سمعک برای کودکان عبارتند اند از :

  • قورت دادن باتری
  • در معرض نویز بالا قرار گرفتن
  • ضربه های فیزیکی
  • دریافت نکردن صداهای هشداردهنده در صورت عدم عملکرد صحیح سمعک

تشخیص نیاز جهت تهیه سمعک برای کودکان

تشخیص افت شنوایی در کودکان و نوزادان توسط والدین و پزشک بسیار اهمیت دارد . یکی از نشانه های افت شنوایی در کودکان عدم واکنش نشان دادن به محرکات محیطی می باشد . صدای پرد و مارد ، ملودی اسباب بازی ها ، صداهای محیط و غیره از مواردی هستند که توجه کودکان را جلب می کنند . اما اگر کودک دچار افت شنوایی باشد به این موارد واکنشی نشان نخواهد داد و یا با تاخیر پاسخ خواهد داد . توجه داشته باشید که تهیه سمعک برای کودکان باید تا قبل از ۲ سالگی انجام شود . هر چه سریع تر به تهیه سمعک اقدام نمایید ، احتمال بهبود افزایش می یابد . سمعک برای کودکان باید به طور مداوم مورد استفاده قرار گیرد تا زبان و گفتار به طور عادی در آن ها توسعه یابد .

برای تهیه انواع سمعک در تهران مانند سمعک پشت گوشی می توانید به وب سایت سمعک کیمیاگر مراجعه نمایید . سمعک کیمیاگر آماده ارائه خدمات به متقاضیان عزیز می باشد .

ارسال نظر