مقالات

بررسی علائم کم شنوایی در سالمندان و راه های جلوگیری از آن ها

توسط نوامبر 12, 2019 بدون نظر

از دست دادن شنوایی که به تدریج با افزایش سن رخ می دهد بسیار شایع است . حدود یک سوم افراد دچار نوعی کم شنوایی هستند . برای افراد مسن تر ، این تعداد تقریباً ۱ از ۲ است . حدودا از ۱۰۰۰ نوزاد ۳ نفر با کم شنوایی متولد می شود و این امر شایع ترین نقص هنگام تولد است . همچنین مشکل شنوایی می تواند بعدها در زندگی ایجاد شود . اختلال شنوایی ، ناشنوایی یا کم شنوایی به ناتوانی کامل یا جزئی در شنیدن صداها اشاره دارد .

در ادامه این مطلب اطلاعاتی را در رابطه با علائم کم شنوایی در سالمندان و راه های جلوگیری از آن در اختیار شما قرار خواهیم داد . با سمعک کیمیاگر همراه شوید …

بررسی علائم کم شنوایی در سالمندان و راه های جلوگیری از آن ها

کم شنوایی با افت بینایی کاملا متفاوت است ، همانند چشم ، عملکرد گوش تحت تأثیر پیری می باشد . با این حال ، افت بینایی به تدریج خواندن حروف را سخت می کند ، اما کم شنوایی متفاوت است . از دست دادن شنوایی ، شنیدن هجی های خاص و صداها سخت تر می کند . اختلال شنوایی ممکن است خفیف ، متوسط ، شدید یا عمیق باشند . بیمار مبتلا به کم شنوایی خفیف ممکن است در درک گفتار مشکلاتی داشته باشد ، به خصوص اگر صدای زیادی در اطراف آن وجود داشته باشد .

در عین حال ممکن است افرادی که مبتلا به ناشنوایی متوسط هستند نیاز به سمعک داشته باشند ، در چنین شرایطی می توانید از خدمات سمعک در تهران بهره مند شوید . بعضی از افراد به شدت ناشنوا هستند و برای برقراری ارتباط با دیگران به لب خوانی اعتماد می کنند . افرادی که عمیقاً ناشنوا هستند و هیچ چیزی را نمی توانند بشنوند ، تنها با لب خوانی یا زبان اشاره با دیگران ارتباط برقرار می کنند .

چه عواملی باعث از دست دادن شنوایی می شوند ؟

انجمن شنوایی و گفتاری گزارش می دهد که به طور کلی سه نوع اساسی کاهش شنوایی وجود دارد که هر یک از این عوامل ناشی از عوامل مختلف هستند . سه علت اصلی کم شنوایی ، کاهش شنوایی رسانا ، کاهش شنوایی حسی (SNHL) و کاهش شنوایی مختلط است .

سه قسمت اصلی گوش عبارتند از گوش خارجی ، گوش میانی و گوش داخلی . شنوایی هنگامی شروع می شود که امواج صوتی از گوش بیرونی به پرده گوش منتقل می شوند ، این قسمت نازک پوست بین گوش بیرونی و میانی شما قرار دارد . وقتی امواج صوتی به پرده گوش می رسند ، پرده گوش لرزان خواهد شد . پرده گوش و استخوان ها با هم کار می کنند تا ارتعاشات افزایش یابد زیرا امواج صوتی به سمت داخل گوش می روند .

کم شنوایی در سالمندان

شایع ترین دلایل ایجاد کم شنوایی چیست ؟

کم شنوایی در سالمندان معمولا در هر دو گوش اتفاق می افتد و به طور مساوی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد . علائم بسیاری برای ایجاد کم شنوایی در سالمندان وجود دارد که در ادامه مطلب به آن ها اشاره می نماییم . برخی از شرایط پزشکی و دارویی می توانند در بروز اختلال شنوایی در سالمندان تاثیرگذار باشند . هم چنین تغییرات در گوش میانی می تواند در دلایل اختلال شنوایی در سالمندان باشد .  عوامل کم شنوایی در سالمندان عبارتند از :

  • واکنش های اتوتوکسیک به مواد داروها یا درمان های سرطان
  • نقایص ژنتیکی یا مشکلات زایمان
  • عفونت گوش (عفونت گوش میانی)
  • سر و صدای بیش از حد
  • تومورهای خوش خیم
  • جسم خارجی در گوش
  • پیری (presbycusis)
  • آسیب به سر و گوش
  • آلرژی

درمان کم شنوایی سالمندان

درمان کم شنوایی در سالمند به خود فرد بستگی دارد . با توجه به پیشرفت فناوری و تکنولوژی امروزه انواع ابزارها و دستگاه هایی وجود دارد که به فرد سالمند در شنیدن با کیفیت بهتر کمک می کند . از رایج ترین این دستگاه ها سمعک در تهران می باشد . سمعک وسیله الکترونیکی کوچکی است که در گوش یا پشت گوش شما قرار می گیرد . سمعک مناسب افرادی است که عمیقا ناشنوا هستند ، به طوری که فرد مبتلا به کم شنوایی می تواند در فعالیت های روزانه به طور کامل صداهای مختلف را گوش کند و ارتباط برقرار کند .

سمعک دارای سه بخش اساسی است : میکروفون ، تقویت کننده و بلندگو . سمعک صدا را از طریق میکروفون دریافت می کند و امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند و آنها را به یک تقویت کننده می فرستد . تقویت کننده قدرت سیگنال ها را افزایش داده و سپس آنها را از طریق بلندگو به گوش منتقل می نماید .

ارسال نظر