مقالات

بررسی سمعک RIC

توسط سپتامبر 7, 2019 بدون نظر

یکی از معروف ترین و پیشرفته ترین شرکت ها در زمینه صنعت شنوایی ، شرکت سعک زیمنس با ۱۴۷ سال قدمت می باشد . سمعک زیمنس در بین پنج برند مطرح جهان قرار دارد . کلینیک سمعک کیمیاگر یکی از نمایندگان زیمنس در ایران می باشد و محصولات زیمنس را همراه با گارانتی و خدمات پس از فروش به افراد کم شنوا ارائه می دهد . سمعک رسیور داخل گوش یا سمعک RIC یکی از محصولات شنوایی زیمنس می باشد . در ادامه مطلب به نقد و بررسی سمعک زیمنس خواهیم پرداخت . برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید …

سمعک RIC یا سمعك رسيور داخل كانال

سمعک (Receiver In Canal) یا سمعک رسیور داخل کانال برای افرادی که می خواهند برای اولین بار از سمعک استفاده کنند بسیار مناسب و ایده آل است . سمعک RIC به دلیل سایز کوچک ، راحت و قابل تنظیم بودن برای تمام افراد در همه سنین مناسب است . امروزه بسیاری از مردم به دلیل زیبایی از سمعک های درون گوش استفاده می کنند .

متاسفانه بسیاری از سمعک هایی که درون گوش قرار می گیرند از کیفیت و مقاومت پایین تری برخوردار می باشند . خوشبختانه سمعک های RIC در صدد برطرف نمودن این مشکل برآمده اند . سمعک RIC یا سمعک رسیور داخل کانال همان طور که از نامش پیداست از نوع پشت گوشی می باشد و به دلیل طراحی ریز و مخفی که دارد در دید عموم قرار نمی گیرد .

سمعک RIC نسبت به سمعک های دیگر از کیفیت و کارایی بالاتری برخوردار است . با توجه به مزایای سمعک رسیور داخل گوشی قیمت بالایی دارد ، اما به دلیل کارایی بالایی که دارد محبوبیتش افزایش یافته است .

انواع سمعک پشت گوشی

 • مینی BTE که دارای لوله نازک و کاف سیلیکونی می باشد .

سمعک های پشت گوشی بی تی ای همان طور که از نامشان پیداست ، در پشت گوش قرار گرفته با استفاده از یک لوله بسیار نازک که بر روی آن تعبیه شده است ، صداهای اطراف به داخل گوش انتقال پیدا می کنند . در انتهای این لوله یک کاف قرار دارد که از مسدود شدن کانال گوش جلوگیری می کند ، بدین ترتیب هوا به راحتی در داخل گوش جا به جا شده و در نهایت مشکل شنوایی حل خواهد شد . سمعک بی تی ای مناسب افرادی است که دارای افت شنوایی ملایم می باشند .

 • سمعک های گیرنده درون گوش ( RITE )

سمعک های RITE پشت گوشی بسیار کوچک می باشد . یک لوله بسیار باریک بر روی این سمعک تعبیه شده است . سمعک RITE برای افرادی مناسب است که از افت شنوایی شدید تا ملایم برخوردار می باشند . در این نوع سمعک رسیور در داخل کانال قرار دارد ، به همین از کیفیت صدای مطلوب تری برخوردار است . از سمعک های RTIE به عنوان سمعک نامرئی یاد می شود . در کشورهای آمریکایی و اروپایی از این سمعک ها به وفور استفاده می شود .

 • سمعک های BTE با قالب گوش

سمعک بی تی ای با قالب گوش برای هر نوع افت شنوایی مناسب است و نسبت به مدل های دیگر از سایز بزرگ تری برخوردار است .

مزایای سمعک RIC :

سمعک RIC یا سمعک رسیور داخل کانال از مزایای قابل توجهی برخوردار است که در ادامه مطلب به هریک از آن ها اشاره نموده ایم .

 • به دلیل فاصله زیادی که بین میکروفون و رسیور سمعک وجود دارد ، امکان وقوع فیدبک وجود ندارد .
 • از نظر زیبایی شناختی نسبت به سایر سمعک ها از نظر مصرف کنندگان قابل قبول تر است .
 • نسبت به انواع سمعک پشت گوشی صدای بهتر و با کیفیت تری دارد .
 • برای همه ی انواع کم شنوایی ها ( خفیف تا عمیق ) مناسب است .
 • تنها سمعک پشت گوشی تقریبا نامرئی است .
 • به قالب گیری نیازی ندارد .
 • سایز کوچکی دارد .
 • طراحی بی نظیر
 • سهولت در استفاده
 • و…

نتیجه گیری :

سمعک RIC طیف وسیعی از فرکانس ها را در بر دارد . همان طور که به آن اشاره شد این سمعک با صدای واضح و شفاف ، سبک و دقیق بودن آن ، عدم مسدود نمودن مجرای گوش ، سایز کوچک و ریز ، قابلیت نصب بلندگوهای متفاوت ، برای همه ی افراد در سنین مختلف با میزان شنوایی متفاوت قابل استفاده می باشد . با توجه به قابلیت هایی که این سمعک در تهران دارد ، از قیمت بالاتری برخوردار می باشد .

ارسال نظر