مقالات

علائم مهم کم شنوایی در کودکان و درمان آن

توسط نوامبر 12, 2019 بدون نظر

توانایی شنوایی برای کودکان در رشد مهارت های گفتاری و زبانی مهم است . در گذشته ، کم شنوایی در کودکان غالباً کشف نشده بود تا زمانی که کودک حدود دو سال داشت ، و با صحبت نکردن کودک اختلال شنوایی مشخص شد . با این حال ، اکنون می دانیم که وقتی صحبت از کم شنوایی در کودکان می شود ، هر چه سریع تر باید درمان را شروع کنید . تحقیقات نشان داده است که درمان کم شنوایی در کودکان قبل از شش ماهگی نتایج بهتری را در بر خواهد داشت . در نتیجه ، غربالگری شنوایی نوزادان در بیمارستان ها باید انجام شود و کودکانی که کم شنوایی دارند در سنین پایین تر شناسایی و تحت درمان قرار گیرند . در ادامه این مطلب به بررسی علائم مهم کم شنوایی در کودکان خواهیم پرداخت ، با سمعک کیمیاگر همراه شوید…

علائم مهم کم شنوایی در کودکان و درمان آن

کم شنوایی در کودکان می تواند بر توانایی او در توسعه ارتباطات ، زبان و مهارت های اجتماعی تأثیر بگذارد . تقریبا ۱٫۷ کودک در هر ۱۰۰۰ نوزاد که تحت معاینه قرار می گیرند ، کم شنوایی دارند . براساس نظرسنجی های والدین ، در بین کودکان بزرگتر ، حدود ۵ از هر ۱۰۰۰ کودک بین ۳ تا ۱۷ سال دچار کم شنوایی هستند .

چندین دلیل احتمالی برای کاهش شنوایی در کودکان وجود دارد ، می تواند مادرزادی باشد (در هنگام تولد وجود دارد) و یا اکتسابی (بعد از تولد) . ضایعات شنوایی در کودکان ممکن است رسانا ، حسی یا ترکیبی باشند . والدین ، پزشکان ، معلمان و دیگران باید علائم مربوط به کم شنوایی در کودکان را بدانند تا در اسرع وقت برای درمان آن اقدامات لازم را انجام دهند . زیرا کم شنوایی درمان نشده می تواند باعث ایجاد رشد چشمگیر و مشکلات عاطفی برای کودکان شود .

برخی از نوزادان با کم شنوایی متولد می شوند که به کاهش شنوایی مادرزادی معروف است . البته بسیاری از موارد مختلف می تواند باعث بروز این نوع اختلال شنوایی شود ، اما همیشه نمی توان علت دقیق آن را مشخص نمود . تقریباً دلیل نیمی از موارد کم شنوایی در کودکان ، ژنتیکی است یعنی به ارث رسیده از والدینی است که ممکن است دچار کم شنوایی نیز باشند . شدت کم شنوایی می تواند از خفیف تا عمق باشد .

کم شنوایی در کودکان

دلایل کم شنوایی در کودکان

  1. اوتیت میانی (عفونت های گوش)

نوعی عفونت گوش میانی است که اغلب در کودکان خردسال اتفاق می افتد زیرا لوله هایی که گوش میانی را به بینی متصل می کنند ، به نام لوله های اوستاچی ، کاملاً تشکیل نشده اند . مایعاتی که در پشت پرده گوش ایجاد می شوند و می توانند عفونی باشند . حتی اگر هیچ درد یا عفونتی وجود نداشته باشد ، مایعات ممکن است حداقل در مدت کوتاهی در آنجا باقی بمانند . در موارد شدید و طولانی مدت ، اوتیت می تواند منجر به کم شنوایی دائمی شود .

  1. کم شنوایی مادرزادی

برخی از کودکان با اختلال شنوایی به دنیا می آیند که شامل كم شنوایی های ارثی است . در موارد دیگر ، این اتفاق در دوران بارداری یا از مراقبت های دوران بارداری رخ می دهد . کاهش شنوایی هم چنین می تواند در شرایطی اتفاق بیفتد که یک زن باردار بیماری پزشکی ماننند دیابت داشته باشد . کودک متولد شده نارس نیز در معرض خطر بیشتری است .

  1. کم شنوایی اكتسابی

کودکان خردسال می توانند بعد از ابتلا به برخی بیماری ها از جمله مننژیت ، آنفسفالیت ، سرخک ، آبله مرغان و آنفولانزا شنوایی خود را از دست بدهند . آسیب دیدگی سر ، صداهای بسیار بلند و برخی از داروها همچنین می توانند باعث کم شنوایی در کودکان شوند .

درمان کم شنوایی در کودکان

با توجه شدت و دلایل کم شنوایی در کودکان ، سمعک در تهران ، کاشت حلزون و ترکیبی از گفتار درمانی و تمرین های شنوایی را  می توانید انجام دهید . البته به یاد داشته باشید که در برخی موارد ممکن دلیل کم شنوایی کودک شما پزشکی نباشد و تنها به دلیل اضطراب و استرس کم شنوایی برای کودک به وجود امده باشد در چنین شرایطی بهتر است به مشاوره کودک مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوامل کم شنوایی در کودکان و راه های تشخیص و درمان آن می توانید با مرکز سمعک کیمیاگر تماس حاصل فرمایید .

ارسال نظر